Nuria – Kursy Hiszpańskiego, Tłumacz Hiszpańskiego

Kursy Języka Hiszpańskiego, Tłumaczenia.

Językiem urzędowym w Królestwie Hiszpanii jest język kastylijski (potocznie na całym swiecie zwany hiszpańskim), oraz w zależności od regionów: kataloński, baskijski i galicyjski. Jak głosi konstytucja Hiszpanii, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znać język kastylijski.

Język galicyjski jest językiem urzędowym w Galicji. Używany jest także w prowincjach León i Zamora, jednakże nie otrzymał tam statusu języka urzędowego. Język baskijski występuje w Kraju Basków i na północy Nawarry, gdzie jest uznany za język urzędowy.

xxxx5Język kataloński stanowi język urzędowy w Katalonii i na Balearach. Używany jest także w Aragonii i w comarce Carche we wspólnocie autonomicznej Murcji. W Walencji, używany jest wariant języka katalońskiego – walencki. W katalońskiej prowincji Lleida, w gminach doliny Arán, obowiązuje język aranejski, wariant języka oksytańskiego.

W Królestwie Hiszpanii występują także liczne języki i dialekty romańskie, które nie zostały uznane za urzędowe. Do nich możemy zaliczyć: asturleoński, w skład którego zaliczamy: asturyjski (Asturia), kantabryjski (Kantabria), leoński (León i Zamora), estremadurski (Estremadura); aragoński (Aragonia); portugalski (dawniej używany w Estremadurze, i na terenach graniczących z Portugalią; teraz już nie używany).